Pristagare

Pour le Mérite Gastronomique 2017

Sandahl Foundation slår vakt om gastronomins traditioner, bl a genom Hedersutmärkelsen Pour le Mérite Gastronomique, som för 2017 delas ut till Höganäs Saluhall & RyssbyGymnasiet.
 

Seniorpristagare

Dag Öster
Gunnar Käck
Lars-Erik Berglund
Marie-Louise Wikander
Mats Öhrn
Stig Palm
Stig Östman
 

Pour le Mérite-pristagare under åren

 

2016
Palla, äppelprojekt med funktionshindrade som arbetskraft
Ängsö Fisk, Per & Pauline Vidlund
Svedjan Ost, Johanna & Pär Hellström

2015
Eva Östling, Stockholm
Bröderna Wikströms Matvarufabrik på Gotland
Lennart Gustafsson, Fisk & Sånt i Borås.

2014
Bengt-Göran Kronstam, Vinjournalist, Stockholm
Andreas Wiklund, Stora Tollby Gård, Gotland

2013
Göran Annegård, Blaxta Vingård, Flen
Thomas Furu, Smörgåsbord AB i Stockholm
Hammarströms Fisk, Stockholm

2012
Salmantinos Delikatesser i Stockholm
Vallmobackens Smöreri i Alingsås
Segers Fabriker för yrkeskläder i Borås

2011
Pelle Holmberg, svampexpert, Spånga
Andreas Lindberg, Bondens Skafferi i Kristianstad
Claes Wernerson, Qvänum Malt&Mat i Kvänum

2010
Mikael Jidenholm, Ugglarps grönt
Skebo Herrgård, Skebo
Vilhelmdals gårdsmejeri

2009
Saltå Kvarn, Järna
Jokkmokkskorv
Matupproret, Camilla Sparring, Svärdsjö

2008
Attorp Gård, Genoveva Petersson, Lena och Sven-Inge Hansson, Ulricehamn
Mats-Eric Nilsson, författare till bl a Den hemlige kocken, Stockholm
Pizza King, Sacha Rajkovic, Ängelholm
Stockholms Butikskött, Thomas Östlund, Stockholm
Johan Trygve Solheim, Norsk Hjortesenter, Oslo

2007
Anders Tronje, Tysta Mari, Östermalmshallen, Stockholm
Karin Fransson, kökschef och radioprofil, Hotel Borgholm
Stafva gård, Inger och Patrik von Corswant, Barlingbo

2006
Christer Ekbom, journalist Dagens Industri, Stockholm
Gösta Nordén, restauratör och författare till bl a Bland matsedlar & menyer, Stockholm
Steffo Törnqvist, journalist och livsnjutare

2005
Marit Poulsen, EU-delegat och miljöprofil
Fernando di Luca, direktör Zeta, Stockholm
Ängavallens Gård, Rolf Axel Nordström, Vellinge
Jämtlands Bryggeri, Dir Carl Lindgren, Pilgrimstad

2004
Skeppshults Gjuteri i Småland AB, Skeppshult
Sivans Ost, Sivan E-M Johansson, Tråvad
Lennart Jarnhammar, redaktör, Stockholm

2003
Göteborgs Pepparkaksbageri, Per Blomdell, Göteborg
Ingrid Eriksson, redaktör, Stockholm
Henry Notaker, redaktör NRK/TV, Oslo
Monica Sander, Arla Foods, Stockholm

2002
Yngve Bergqvist, Ishotellet i Jukkasjärvi
Fällman Kött AB, dir Håkan Fällman, Johanneshov
Tina Nordström, TV-kock och matambasadör, Helsingborg
Valdemarsvik Kontrollslakteri AB

2001
Astrid Abrahamsson, Gott&Grönt, Stockholm
AB Eko-fågel-fisk & mittemellan, Johanneshov
Sven Irving, nyhetschef TV4

2000
Ulrika Bengtsson, restauratör ”Ulrika´s”, New York
Vete-Katten, Agneta och Östen Brolin, Stockholm
Tomas Yeah, matfotograf, Göteborg

1999
A-M Ahlströmer, Alingsås ”för potatisen i tiden”
Gunnar Arnborg, Gråbo ”för potatisen i litteraturen”
Hans Hugander, Hugos Chark & Livs ”Smålands Isterband, Öserum
Lars Krantz, trädgårdskonsulent Rosendals Trägdårdar
Björn Linderoth, Saltsjö-Boo ”för potatisen i konsten”
Kari Pettersson, Bjälbo Östergård, ”för potatisen i jorden”

1998
Jan Hedh, konditormästare, Malmö
Matprogrammet ”Meny”, SR P1, Kalmar
Katja Palmdahl, köksmästare, Göteborg

 

 

1997
Ulf Adelsohn, Landshövding i Stockholm, ”Operation krogsanering”
Pyramidbageriet, Karin och Emad Bayoumy, Dala-Järna
Svenska Juniorkocklandslaget vid Matolympiaden i Berlin 1996

1996
Gudrun och Inge Andersson, Pepparrotsodlingar, Fjärås
Inga-Britt Gustafsson, docent och dietikforskare, Uppsala Universitet
Kvibille Mejeri, Ostmästarna Fredriksson & Bengtsson, Kvibille

1995
Kerstin Berhard, fotograf, Lidingö
Per Hellman, Gen.Mgr The Millennium Hilton Hotel, New York
Raskarums Fjäderfarm, Åsa och Birger Nilsson, S:t Olof

1994
Gotlands Kräftodlareförening, Henry Sundgren, Romakloster
Lammgruppen i Sörmland, fem gårdar, Kaj Sjunnesson, Strängnäs
Skeberga gård, fjäderfä, Sylvai vn Ehrenheim, Enköping

1993
Bredsjö Mjölkfår AB, Lena Engkvist och L-G Staffare, Bredsjö
Ove Pihl, dir Bokförlaget Page One, Stockholm
Svenska ungdomslandslaget vid Matolympiaden 1992

1992
Stig Höglund, försäljningschef Arvid Nordquist HAB, Solna
Nils-Bertil Philipson, dir I.C.A.S, Stockholm
Sven Wibert, informationschef Riksost, Stockholm

1991
Brödhuset i Askim, bagarmästare Sture Nilsson, Göteborg
Sibyllans Kagge & Tehandel, köpman Frank Hansson, Stockholm
Vinhuset Åkesson & Söner, Anders & Bengt Åkesson, Kivik

1990
Max Grave, konditormästare, Göteborg-Askim
La Ferme Landaise, W Ratzinger & W Rauch, Stockholm
Johan Weber, rektor Ljungstedska skolan, 3: Année, Linköping

1989
Restaurang-kött AB, dir MacDonald Lundgren/L G Fällman, Stockholm
Salmondelikatesser AB, dir Dieter Sudra, Stockholm
Marianne Sandberg, red, ”Matdags”, SvD, Stockholm

1988
Sven Johansson, landshövding ”Västerbottens-mat”, Umeå
Mellbybagaren i Södra Mellby, Kivik
Vika bröd, Stora Skedvi

1987
Göte Andersson & Co AB, Vin- och spritagentur, Stockholm
Firma Allt i Fisk, Lars & Thomas Ahlström, Göteborg
Till-Bryggerierna, dir Bob Persson, Östersund

1986
Torsten Blomqvist, redaktör Matexpressen, Stockholm
Holger Larsson, fabrikör Hemgårdens Chark, Råda
Lars & Bo Norins Ostaffär, Linköping

1985
Carl A. Andersson, författare och oenolog, Vaxholm
Madame Molteni, Fourneaux Molteni, S:t Uze, Frankrike

1984
Bröderna Johanssons Viltaffär AB, Saluhallen, Göteborg
Hotell Ekoxen, dir A Häggblom och C-G Österlund, Linköping
Lars Ernmark, dir Restaurangernas Inköps AB, Stockholm
Lisa Elmqvists Fiskaffär AB, Östermalmshallen, Stockholm

1983
Bengt Frithiofsson, red, oenolog, SvD, Stockolm
Lennart Jirlow, konstnär och gastrofil, Saltsjöbaden/Paris
Alf Wijnja, Wijnjas Ostkällare, Stockholm

1982
Bengt Ahlner, fiskhandlare, Hjo
Gunnevi Bonekamp, matjournalist Wezäta, Göteborg
AB S Mattson, laxgrossist, dir Jan Johansson, Mörrum
Nya Gotlands Trädgårdsprodukter AB, Visby
Fritz Partifisk AB, dir Fritz Wingolf, Göteborg

1981
Bengt Falk, dir Hotel Europa, Göteborg
Lisbeth Jansson Eftr, Östermalmshallen, Stockholm
Roland Möllerfors, chefred Restaurang och Storkök

1980
Johan Anderssons Charkuteri, Slakthuset, Göteborg

1979
Gerda Johanssons Ostronbar, Urban Standar, Stockholm

1978
Paul Zahnd, kökschef Grand Hotel, Saltsjöbaden

1976
Arne Hestnes, matjournalist, Aftenposten, Oslo

 

Stipendium till Plutos minne för främjandet av ekologisk gastronomi

Lars Pluto Johannison har varit en förgrundsgestalt sedan vänföreningen startade 1962. Till Plutos minne har Sandahl Foundation instiftat ett stipendium för främjandet av ekologisk gastronomi. Tioande årets stipendiater 2017 är Blåskal, Orust.

 

Tidigare stipendiater:

 

2016
Carina och Ulrika Brydling med make Jörge

2015
Rune Kalf-Hansen, ekoambassadör och krögare på Söder i Stockholm.

2014
Thomas Berglund, Almnäs Bruk, Hjo

2013
Jord på Trynet, ekologisk grisuppfödning

2012
Eldrimner, Östersund

2011
Tistelvind, Boxholm

2010
Ostronakademien, Grebbestad

2009
Bosarps ekologiska kycklingar, Bosarp

2008
Ann-Helen Meyer von Bremen, journalist
Hans Naess, lammuppfödare och klustermoto i Sörmland